Informacje

laureat koncertu Davy Sicard bilety

Legenda rocka ma na koncie wiele znakomitych utworów oraz albumów. Wraz z filmem „Bohemian Rhapsody” wraca moda na muzykę Queen – podpowiadamy, czego warto posłuchać.

Przede wszystkim jest to znakomity moment na przypomnienie sobie albumów Queen. Ten legendarny brytyjski zespół rockowy powstał w 1970 roku. W zasadzie tworzyli muzykę uciekającą przed szufladkowaniem – to połączenie rocka, mocnego grania, opery, rocka progresywnego, rocka symfonicznego, popu, a nawet disco. Queen sprzedał aż ponad 150 milionów płyt i zdobył wiele ważnych nagród i wyróżnień, m.in. Brit Awards.

Wielkim powodzeniem cieszą się albumy koncertowe, chociaż przypomnijmy sobie te studyjne. Queen debiutował w 1973 roku, rok później wydał następny album – „Queen II”, a słynny „A Night at the Opera” wydano w 1975 roku. Album w Stanach Zjednoczonych uzyskał status trzykrotnej platynowej płyty. Ponadto znalazł się wśród 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone. To właśnie z tej płyty pochodzą single – „Bohemian Rhapsody”, „You are my Best Frined”. Jako ciekawostkę warto dodać, że na albumie – na stronie B – znalazł się także numer „I’m in Love with My Car” perkusisty grupy. Muzyk dedykował ten kawałek swojemu ówczesnemu autu, Alfie Romeo.

Rok później wszystkie płyty zespołu trafiły na listę 20 najlepszych albumów w Wielkiej Brytanii. Queen działał niezwykle prężnie – ukazał się krążek „A Day at the Races”, a już rok później „News of the World” oraz podwójny i już kultowy singiel „We Will Rock You/We Are The Champions”. W 1979 roku wydali zaś pierwszy album koncertowy – „Live Killers”. Queen stworzyli też muzykę do filmu i wydali ją jako ścieżkę dźwiękową do filmu „Flash Gordon”. Wcześniej, w 1980 roku, wyszedł zaś singiel „Another One Bites The Dust” – najlepiej sprzedający się singiel Queen w Stanach Zjednoczonych.

W 1981 roku fani otrzymali aż trzy płyty – „Greatest Hits”, „Greatest Flix” i „Greatest Pix”, a w 1982 roku dwunasty album –„”Hot Space”. 1984 rok przyniósł zaś bardzo popularny singiel „Radio Ga Ga” – aż w 19 krajach trafił na pierwsze miejsce list przebojów. Hitem był też następny singiel z tego samego albumu, czyli „I Want To Break Free”. Przebojem był też teledysk, jeden z najsłynniejszych w historii Queen. Dość odważny jak na te czasy, gdyż muzycy wystąpili przebrani za kobiety.

1985 rok to przełom w karierze grupy – Queen wystąpił na koncercie Live Aid na stadionie Wembley, odnosząc ogromny sukces i podbijając serca publiczności. Z kolei kolejnym albumem po koncercie był „One Vision”, a potem „A Kind of Magic”. Tytułowy kawałek też zyskał miano ogromnego przeboju! Sam album zaś od razu trafił w Wielkiej Brytanii na 1. Miejscu listy przebojów! Queen wydał jeszcze kolejną płytę koncertową oraz trzy albumy – „The Miracle”, „Innuendo” oraz „Greatest Hits Two”. Karierę zespołu zakończyła śmierć Freddiego w 1991 roku po długiej walce z AIDS. W 1995 roku trzej członkowie grupy wydali jeszcze długo oczekiwany przez fanów album „Made In Heaven”. W 2005 roku Queen został reaktywowany – w roli wokalisty występował Paul Rodgers – ale nie jest to już to samo…

(KKw/fot.Free-Photos/Pixabay)