Wskazania do zabiegu operacyjnego przepukliny

Dodano: 2016-07-17 Przez: admin


 
Rocznie na całym świecie przeprowadza się po kilka milionów zabiegów leczenia przepukliny, dlatego też jest to jedna z najczęściej wykonywanych operacji chirurgicznych. Kiedy wskazane jest operacyjne leczenie przepukliny?
 
Przepukliny powstają wtedy, gdy wskutek wzmożonego ciśnienia wewnątrzbrzusznego pojawia się uwypuklenie na osłabionej ścianie jamy brzusznej. Również na przepukliny narażone są osoby w podeszłym wieku, a także zmiany te mogą powstawać przy bliznach pooperacyjnych. Najczęściej wtedy, gdy dojdzie do przepukliny, konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego.
 
Rodzaje zabiegów leczenia przepukliny
Aktualnie prowadzi się dwa różne typy operacji – klasyczne i laparoskopowe. Zabiegi laparoskopowe związane są z mniejszym ryzykiem dla pacjenta, który może szybciej powrócić wtedy do normalnego życia, ale kwalifikują się do nich tylko wybrane osoby – głównie młode, aktywne fizycznie, również takie, które nie miały wcześniej prowadzonych zabiegów operacyjnych w obrębie jamy brzusznej.
 
Zabiegi klasyczne prowadzone są głównie zgodnie z metodą Lichtensteina i polegają na rozcięciu powłok na większej powierzchni, dlatego też okres rekonwalescencji pacjenta jest wtedy dłuższy.
 
Główne wskazania do zabiegu przepukliny
Jak już wspomnieliśmy, zasadniczo każda przepuklina powinna zostać zoperowana, najlepiej jak najszybciej. Nie ma obecnie innych skutecznych metod leczenia, dlatego operacja przepukliny jest główną metodą leczenia. Szybsze wykonanie zabiegu powoduje również, że jest on prostszy i szybszy niż przy przepuklinie dużej, ponadto zmniejsza się ryzyko, że choroba nawróci.
 
Należy pamiętać o tym, że przy przepuklinie pojawia się ryzyko uwięźnięcia przepukliny, które może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia. W tym przypadku zabieg przeprowadza się jak najszybciej – są to również zabiegi bardziej skomplikowane, ponieważ najczęściej dochodzi do resekcji odcinka jelita, który zostaje uwięziony w worku przepuklinowym. Nie należy wobec tego dopuszczać do takiej sytuacji i czekać z zabiegiem zbyt długo.
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy