Kominki z płaszczem wodnym – jak działają i kiedy warto je wybrać?

Dodano: 2016-07-03 Przez: admin


 
Kominek w domu może stać się wydajnym sposobem na ogrzewanie wszystkich pomieszczeń, a także dodatkowo wody użytkowej. W tym celu należy zastosować specjalny wkład kominkowy z płaszczem wodnym.
 
Wkłady z płaszczem wodnym przekazują wytworzone przez nie ciepło w trakcie spalania drewna lub innego paliwa do instalacji centralnego ogrzewania, a następnie do współpracujących z nimi grzejników rozmieszczonych w całym domu. Także mogą one ogrzewać wodę użytkową, a tym samym zmniejszyć ogólne koszty związane z eksploatacją budynku.
 
Jak działa kominek z płaszczem wodnym?
W porównaniu ze zwykłym wkładem kominkowym ten wyposażony we płaszcz wodny ma inną budowę. Jego korpus składa się z dwóch ścianek, które określane są mianem płaszcza, a pomiędzy nimi przepływa woda, która ogrzewa się od ognia w palenisku. W górnej części korpusu wkładu kominkowego umieszczona może być też wężownica, która ogrzewa przepływającą przez nią wodę.
 
Krążenie wody wymusza pompa obiegowa, do której zasilania potrzebna jest energia elektryczna. Najlepiej zdecydować się na energooszczędną pompę z układem sterującym, co pozwala na zmniejszenie kosztów.
 
Na co patrzeć, gdy wybiera się wkład z płaszczem wodnym?
Głównym parametrem jest w tym przypadku moc wkładu kominkowego, która musi być dopasowana do zapotrzebowania powierzchni ogrzewanej na ciepło. Zwykle 1 kW odpowiada ogrzaniu 10 metrów kwadratowych, dlatego też wkład posiadający 10 kW ogrzeje 100 metrów kwadratowych. Moc powinno się także dobrać do instalacji centralnego ogrzewania. Najlepiej, aby obliczeniami zajął się fachowiec, który dobierze także odpowiedni model wkładu.
 
Wkład kominka powinien być wykonany ze stali kotłowej o grubości minimum 4 milimetrów, ponieważ cieńsze ścianki mogą powodować ryzyko rozszczelnienia. Plusem będzie też obecność szybra, który reguluje ciąg kominka.
 
Nie zapomnij również o zakupieniu dobrego drewna opałowego – wpisz do wyszukiwarki słowa „drewno na opał warszawa”, aby znaleźć oferty w danej lokalizacji. Drewno najlepiej zakupić wcześniej, aby mieć pewność, że będzie mogło ono podsuszyć się przed pierwszym użyciem – wtedy jego wartość opałowa będzie największa.
 
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy