Informacje

laureat koncertu Davy Sicard bilety

Moda na Queen powróciła! Ekranizacja biografii i historii zespołu wywołała falę zainteresowania ich muzyką oraz życiem wokalisty. Warto poznać je bliżej.

Moda na Queen powraca!

Film „Bohemian Rhapsody” odniósł spory sukces komercyjny, mimo że jego scenariusz pozostawia wiele do życzenia. Warto go obejrzeć dla muzyki, a przede wszystkim występu grupy na koncercie Live Aid. Mimo licznych niedociągnięć i spłaszczeń sprawił, że muzyką i historią grupy zainteresowały się młodsze pokolenia – oznacza to wzrost sprzedaży płyt, ale i biografii Freddiego. Poniżej krótka historia jego życia.

Jeden z najwybitniejszych artystów

Freddie był niekwestionowanym liderem Queen – bez wątpienia jest jednym z najwybitniejszych muzyków w historii rocka i bardzo charyzmatyczną postacią. „Freddie Mercury” to pseudonim artystyczny – w rzeczywistości muzyk nazywał się Farrokh Bulsara i urodził się w 1946 roku w Stown Town w Zanzibarze. Zmarł z kolei 24 listopada 1991 roku z Londynie. Przeszedł do historii jako jeden z najsłynniejszych brytyjskich muzyków i wokalistów rockowych (a zarazem popowych), świetny autor tekstów i kompozytor.

Lata młodości

Farrokh Bulsara był synem brytyjskiego urzędnika i uczęszczał do szkoły prowadzonej przez zakonnice, potem do szkoły z internatem. Już w latach młodości nazywano go Freddi. Miał wrodzony talent do muzyki, a zatem uczył się gry na fortepianie, interesował go chór, teatr itd. Występował w zespole muzycznym, potem kontynuował edukacje w Zanzibarze.

18, czyli pełnoletność

Mając osiemnaście lat, Freddie wyjechał do Londynu, gdyż w Zanzibarze wybuchła wojna domowa. Kochał muzykę i modę, skończył studia i został grafikiem oraz projektantem. Pracował w sklepie z odzieżą używaną, gdzie poznał Rogera Taylora, a wkrótce także Briana Maya – obaj grali w zespole Smile. Freddie został bliskim przyjacielem grupy, ale sam dołączył do zespołu Ibex i inspirował się wtedy Hendrixem, Led Zeppelin czy The Cream.

Czas na „Queen”

W końcu Freddie założył Queen, zaprojektował logo grupy, a także zmienił nazwisko na Mercury – napisał też wtedy utwór „My Fairy King”. Jego styl był ekstrawagancki, występował w kostiumach z głębokimi wycięciami, falbanami i cekinami. Stosował nawet makijaż i malował paznokcie. Pod koniec lat 70. Queen nagrało utwór „Bohemian Rhapsody”, który podbił listy przebojów. Z kolei w 1980 r. Mercury ściął włosy i zapuścił wąsy, a zarost stał się elementem jego wizerunku.

Popularność zespołu

W latach 80., Mercury z Mayem, Deaconem i Taylorem – jako Queen – dali ponad 700 koncertów na całym świecie. Wiele występów organizowano na stadionach sportowych, gdyż było aż tylu chętnych. Do najlepszych i najważniejszych koncertów w historii grupy, ale i całej muzyki rockowej zalicza się występ podczas charytatywnego Live Aid w 1985 r. Queen to rock, ale też pop, romanse z elektroniką, rockabilly, a nawet disco.

Kariera solowa Freddiego

Lata 80. to ogromny sukces albumów i singli Queen – te wciąż trafiały na szczyty list przebojów na całym świecie. Jednak pod koniec 1982 r. członkowie grupy uznali, że czas na odpoczynek – Mercury zajął się wtedy karierą solową. Nagrał m.in. utwór „Love Kills”, ale jego solowa płyta była klapą. Lepiej sprzedał się krążek „Barcelona”, nagrany z Montserrat Caballe, śpiewaczką katalońską.

W 1986 r. Mercury nagrał utwór do musicalu „Time” Deve’a Clarka, rok później wydał singel „The Great Pretender”, następnie podbił listy przebojów remiksem „Living on My Own”. Freddie zmarł w domu, w Garden Lodge, w Londynie, 24 listopada roku 1991. Powodem było grzybicze zapalenie płuc spowodowane osłabieniem odporności przez AIDS, którego z kolei nabawił się przez kontakty homoseksualne. Miał wtedy 45 lat.

KKw,fot.Hans/Pixabay