Czym jest sztancowanie?

Dodano: 2016-06-13 Przez: admin


Potrzebujesz oryginalnego pudełka lub też wizytówki w niebanalnym kształcie? W takim przypadku konieczna będzie usługa nazywająca się sztancowaniem, która obecnie dostępna jest również w wielu firmach poligraficznych.
Sztancowanie, czyli wykrawanie to czynność, która polega na wykrawaniu pożądanego kształtu z wyrobu papierniczego lub poligraficznego. Sztancowanie najczęściej przeprowadzane jest wtedy, gdy potrzebny jest nietypowy kształt niedostępny w regularnej ofercie firm poligraficznych.
Sztancowanie najczęściej przeprowadza się dla:

pudełkach kartonowych i tekturowych

teczkach firmowych, folderach, ulotkach

zawieszkach na klamkę

notesach telefonicznych z otworami na litery

kalendarzykach

kopertach

kartkach okolicznościowych

opakowaniach dla przemysłu spożywczego

i innych

Wykrawanie jest wobec tego najczęściej realizowane jest na materiałach tekturowych, kartonowych, arkuszach papieru, także stosach arkuszy. Do przeprowadzenia tej czynności wykorzystuje się tak zwany wykrojnik, który wyposażony jest w nóż o specjalnie wyprofilowanym ostrzu. Nóż ten w trakcie krojenia układany jest prostopadle do materiału i przekrawa go na wylot. Kształtów, które jest w stanie wykonać wykrojnik, nie można przygotować z użyciem zwykłej gilotyny introligatorskiej.
Dodatkowo także razem z wykrawaniem można przeprowadzić rowkowanie, czyli wygniatanie linii o zaplanowanych kształtach w podłożu, które pozwalają na łatwiejsze zaginanie materiału.
Gdzie można skorzystać ze sztancowania?
Najczęściej usługa ta świadczona jest przez firmy poligraficzne, które posiadają odpowiednie zaplecze przeznaczone do prowadzenia tego rodzaju prac. Mogą wtedy wykonać kompleksową usługę zgodnie z życzeniem klienta.
Aby znaleźć firmy oferujące usługę sztancowania, czyli wykrawania, wystarczy wpisać do wyszukiwarki internetowej słowa „sztancowanie warszawa”, aby szybko znaleźć takie drukarnie, które oprócz drukowania świadczą również dodatkowe usługi w ramach wykańczania druków oraz innych materiałów niezadrukowanych.


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy