Informacje

laureat koncertu Davy Sicard bilety

Trwa moda na biografie i autobiografie – piszą politycy, sportowcy, aktorzy, muzycy itd. Poniżej kilka propozycji z tej ostatniej grupy – sprawdź, po co warto sięgnąć.

Życie znanych osób zwykle nas fascynuje – sportowcy opowiadają o swoich trudach i żmudnych treningach czy restrykcyjnych dietach, politycy o regułach gry w świecie polityki, a muzycy o ważnych koncertach, problemach z weną czy też dyskusjach na temat wyboru singla itd. Nic dziwnego, że lubimy czytać biografie – możemy choć na chwilę przenieść się do świata ludzi, którzy nas fascynują.

Mark Blake – „Queen. Królewska historia”. Miłośnicy grupy mogą cieszyć się teraz wieloma wydawnictwami – biografiami, reedycją płyt itd. Książka Blake’a to tylko jedna z licznych propozycji na temat brytyjskiej supergrupy. To zbiór wcześniej niepublikowanych wspomnień, faktów, opowieści, zabawnych anegdot. Można w niej przeczytać, jak Genesis próbowało podkupić członka zespołu, depresji Johna Deacona po śmierci przyjaciela, gitarze zbudowanej domowym sposobem itd. Blake poświęcił kilka lat na rozmowy z trzema żyjącymi muzykami, ale i wieloma innymi osobami – innymi muzykami, dawnymi kolegami itd. To niezwykle szczegółowa opowieść o grupie Queen i dalszych losach jej członków, a zatem zasługuje na szczególną uwagę.

Anthony Bozza, Saul Hudson – „Slash”. Slash to bez wątpienia jeden z największych gitarzystów w historii rocka i członek legendarnego zespołu Guns N’ Roses. Z książki można dowiedzieć się, jak powstał zespół i jak tworzył, poczytać o trasach koncertowych. Slash, mimo że jest skryty, opowiada o jednej z najsłynniejszych grup w historii rock’n’rolla, która miała świat u stóp. Slash, czyli Saul Hudson, zasłynął głównie jako członek grupy Guns N’ Roses, z którą występował od 1985 do 1996 r., ale warto pamiętać, że od 2003 do 2008 roku był gitarzystą Velvet Revolver, poza tym współpracował z Michaelem Jacksonem i wieloma innymi muzykami.

Patti Smith – „Poniedziałkowe dzieci”. Wokalistka określa siebie jako poetkę – potrafi pisać świetne teksty, ale w swojej biografii tym bardziej pokazała, na co ją stać. Książka znana jest też pod oryginalnym tytułem, czyli „Just Kids”. W autobiografii Smith dużo pisze o miłości, opisuje m.in. swój związek z fotografem Robertem Mapplethorpe i życiem w Nowym Jorku – nic dziwnego, że zdobyła kilka prestiżowych nagród literackich. To tym bardziej ciekawe, że Smith uchodzi za matkę chrzestną punk rocka i ikonę undergroundu, odważną i charymzatyczną buntowniczkę i rewolucjonistkę, a zaskakuje emocjami, stylem i osobistym tonem.

Eric Clapton – „Eric Clapton. Autobiografia”. Na uwagę zasługuje także autobiografia innego jednego z najpopularniejszych gitarzystów rockowych i bluesowych na świecie, Erica Claptona. Z dystansem, otwartością i bez upiększeń muzyk przypomina swoje trudne dzieciństwo, meandry kariery, walkę z nałogiem, bolesne doświadczenia – był seksoholikiem, alkoholikiem i narkomanem.

Fakt, że się odrodził, sam gitarzysta postrzega jako cud. Mimo że długo marnował swój talent, po latach poszukiwań odrodził się i stał się ikoną bluesa – prawdziwego bluesa, nie zaś pop-rocka. Clapton dzieli się z czytelnikami także opowieściami, jak powstały jego największe przeboje. Książka ilustrowana jest świetnymi zdjęciami, które stanowią dodatkową atrakcję. Miłośnikom bluesa, rocka i Erica Claptona polecamy także inną książkę – „Bóg gitary. Eric Clapton. Autobiografia” spod pióra Paula Scotta. Okazuje się, że życie gitarzysty nadal nie jest tematem wyczerpanym i warto spojrzeć na nie z jeszcze innej perspektywy.

KKw,fot. StockSnap/Pixabay